Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı Aralık 2019 dönemi yatırım teşvik verilerine göre 20 projeye 6.4 milyar TL yatırım teşviki verildi. En yüksek teşvik, 4.5 milyar TL ile Kalyon Enerji’nin YEKA-1 GES projesine verildi.

Aralık ayında 788 kurum ve kuruluşa, çeşitli vergi istisna ve indirimleri ile sigorta primi desteklerini içeren 19.1 milyar TL yatırım tutarlı teşvik belgesi verildi.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı listeye göre, teşvik belgesi alan kurum ve kuruluşların sabit yatırımları 19.09 milyar TL, bu kapsamda ithal edilecek makine ve teçhizat tutarı 986 milyon dolar olarak belirlendi. Teşvik belgeleri kapsamında 27,103 kişilik istihdam öngörülüyor.

En yüksek yatırım teşvikini alan enerji projesi ise Kalyon Enerji’nin YEKA-1 GES kapsamında Konya’da kuracağı GES projesi oldu. Projeye sağlanan gümrük vergisi muafiyeti ve KDV istisnasının tutarı 4.47 milyar TL oldu. Proje için ithal edilecek ekipmanların değer ise 49 milyon USD olarak listeye yansıdı.

Karapınar Enerji İhtisas Endüstri Bölgesinde bulunan 1 GW kapasiteli Karapınar YEKA-1 GES ihalesini 2017 yılında kazanan Kalyon Enerji, Ankara’da kuracağı entegre güneş paneli fabrikası için geçen Ekim ayında Çin kamu şirketi China Electronics Technology Group Corporation (CETC) ile anlaşma imzalamıştı.

Kalyon Enerji, tesisi Çinli CETC ile birlikte devreye alacak. Çinli şirket, tesisi teknolojik olarak kuracak ve iki yıl boyunca fabrikanın işletmesi ile Ar-Ge projelerinde Kalyon Enerji ile birlikte çalışacak.

Söz konusu tesisin yapımı için CETC’nin yanı sıra tasarım firması EDRI ve silikon ingot makinaları üreticisi Jingsheng ile de iş birliği yapılmıştı.

18 turda tamamlanan ihaleyi Kalyon Enerji- Hanwha ortaklığı 6.99 $c/kwh teklifi ile kazanmış, ancak daha sonra G. Koreli Hanwha ortaklıktan çekilmişti.

Aralık 2019 ayında tamamlama vizeleri yapılan yatırım teşvik belgeleri listesine göre bu ayda tamamlama vizesi alan 277 kurum, kuruluş ve firmanın sabit yatırım tutarı 3.8 milyar TL, ithal edilen makine ve teçhizat tutarı 562 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu kapsamda istihdam sayısı ise 12,007 olarak belirlendi.

Kasım 2019’da ise 616 kuruluşa 13.8 milyar TL yatırım tutarlı teşvik belgesi verilmişti.