Akça Holding Enerji Grubu şirketlerinden Tan Elektrik Üretim A.Ş’nin İzmir’in Aliağa ve Bergama ilçelerinde yapımını tamamladığı 20 MWe kurulu güce sahip Akça RES projesinin kalan dört türbinin geçici kabulü yapıldı ve tesis tam kapasiteyle işletmeye alındı. Tesisin geçici kabulü 21 Mayıs 2020 tarihinde yapıldı ve tesis 22 Mayıs’ta tam kapasite ile ticari işletmeye başladı.
Türkiye’de ilk defa tesis edilen 5 adet 4.5 MW kapasiteli N149 Nordex Delta serisi rüzgar türbinlerinin kullanıldığı Akça RES’te yerli olarak üretilen jeneratör, rotor, kule ve kule bağlantı elemanları kullanılıyor. Santral böylece, YEKDEM kapsamında ilk 5 yılda yerli aksam kullanım desteğinden de faydalanabilecek ve 8.6 $cent/kWh satış fiyatı elde edecek.

Akça RES’in tam kapasiteyle işletmeye alınmasının ardından, grubun işletmedeki yenilenebilir enerji santrallerinin toplam kurulu gücü 62.6 MW’a ulaşmış oldu. Grubun mevcut yenilenebilir enerji portföyü iki adet RES ve JES tesislerinden oluşuyor.

Şirket tarafından verilen bilgiye göre, işletmedeki RES ve JES tesislerinde, birden çok kaynaktan üretim yapabilen birleşik yenilenebilir enerji tesisi (hibrit) düzenlemesi kapsamında GES tesisleri kurulumu için fizibilite çalışmaları sürdürülüyor.

Akça Holding bünyesinde faaliyet gösteren Denizli, Aydın ve Manisa’daki fabrikaların çatı alanlarına PV güneş panelleri kurulmasına yönelik fizibilite çalışmaları da devam