Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bugün MÜSİAD heyeti ile gerçekleştirdiği video konferansta, YEKDEM ve YEKAL ihaleleri ile ilgili açıklama yaptı.

YEKDEM ve YEKA’ların TL bazlı olması konusunda finans çevreleriyle bir araya gelinerek konunun etraflıca ele alındığına da değinen Dönmez, şöyle devam etti:

“Fiyat güncellemesinin ne şekilde olmasıyla ilgili bankaların görüşlerini aldık. Bu görüşler sonrasında gerekli değerlendirmeleri yapıyoruz. YEKA ve mini YEKA projelerimizin yanında lisanssız üretimde de üreticilerimizin önünü açmaya devam ediyoruz. Daha önce 1 MW olan lisanssız elektrik üretim üst limitini 5 MW’a yükselttik. Böylece yatırımcılarımıza hızlı, bürokratik süreçlere takılmayan ve vergiden muaf bir statü kazandırmış olduk. Lisanssız elektrik kurulu gücünde bu adımlarımızla birlikte ciddi bir ilerleme sağladık. Lisanssız elektrik kurulu gücümüz 6,500 MW’ı geçti. Bu kurulu gücün %92’sini güneş enerjisi santralleri oluşturuyor.”

Salgın döneminde yerli ve yenilenebilir enerjideki üretim rakamlarının sevindirici olduğuna dikkati çeken Dönmez, “Nisan ayında elektrik üretiminde yerli oran %79.6, yenilenebilir oran %66 olarak gerçekleşti. Bu değerler 2000’den bu yana aylık bazda en yüksek değerler olarak kayda geçti.” diye konuştu.

Bakan Dönmez, mini YEKA yarışmalarıyla yeni atılımların devam edeceğine işaret ederek, “Ülke çapında entegre bir sektör ve üretim hattı oluşturacağız. Mini YEKA güneş santrallerimizle Türkiye’nin güneşinden büyük, orta ve küçük ölçekli yatırımcılarımızın tümü yararlanacak.” ifadelerini kullandı.

“Enerji verimliliği destek ödemeleri beş kat arttı”

Dönmez, enerji verimliliğinin de önemine vurgu yaparak, sözlerini şöyle tamamladı:
“Bakanlık olarak enerji verimliliği destek ödemelerimizi beş kat artırarak 300 bin liradan 1,5 milyon liraya çıkardık. Mayıs sonu itibarıyla Verimlilik Artırıcı Projeler ve gönüllü anlaşmalar kapsamında yapılan destek ödemeleri 27 milyon lirayı aştı. Uygulaması devam eden projelerle birlikte toplam yatırım 210 milyon lira, destek ödemesi 52.5 milyon liraya ulaştı. 2019 sonu itibariyle Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı kapsamında yürütülen faaliyetlerle Türkiye genelinde 960 milyon dolara denk gelen tasarruf sağlanmış oldu. Ulaştırma ve binalarda kısmen gerçekleşme düşük olsa da toplamda yüzde 100’lük bir gerçekleşmeyle hedeflerimize ulaştık.”