Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, Atlantic Council (AC) tarafından 14 Mayıs tarihinde düzenlenen online konferansta enerji piyasasına ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Bakan Yardımcısı Bayraktar; “YEKDEM’in nasıl devam edeceği konusunda çalışmalarımız sürüyor. Bu aşamada, desteklerin yabancı para birimi yerine TL bazlı olacağını söyleyebilirim. Tutarın nasıl eskale edilebileceğine ilişkin bankalarla görüşmelerimiz oluyor. Tamamlanınca, yeni modeli açıklayacağız.” dedi.

Bu yılın ilk 4 aylık döneminde, Türkiye’nin ithal ettiği toplam gazın içerisinde LNG’nin payının %44’e yükseldiğini açıklayan Bayraktar, aynı dönemde ithal edilen LNG’nin %40’ının ABD’den ithal edildiğini belirtti. Bu yılın ilk 4 ayında kaydedilen %44 LNG oranının yıl sonuna doğru bir miktar düşeceğini belirten Bayraktar, Türkiye’nin doğalgaz talebinin 1/3’ünü LNG ile karşılamayı amaçladıklarını söyledi. Bayraktar, LNG’nin 2018 yılında %22 olan payının geçen yıl %28’e yükseldiğini de de vurguladı.

Türkiye’nin doğalgaz piyasasının serbestleştirilmesinde hedeflerinin gerisinde olduğuna da değinen Bayraktar, buna gerekçe olarak uzun dönemli kontratları, al ya da öde yükümlüklerini ve diğer bazı yapısal engelleri gösterdi. Bayraktar sözlerine şöyle devam etti:

“Ama artık bunun için önümüzde fırsatlar var. Önümüzdeki 2 yıl içerisinde toplam 16 bcm uzun dönemli kontratımız sona erecek. Uzun dönemli boru hattı kontratlarımızın bulunduğu Rusya, Azerbaycan, İran ve LNG kontratlarımızın bulunduğu Cezayir ile Nijerya, Türkiye pazarına gaz satıp satmayacaklarına kendileri karar verecek artık. Biz daha fazla rekabet ve esneklik istiyoruz. Türkiye artık eskisi gibi davranmayacak.”

AC Türkiye Direktörü Defne Sadıklar Arslan’ın moderatörlüğünü üstlendiği panele, Bakan yardımcısı Bayraktar dışında Büyükelçi ve AC Global Energy Center Kurucu Başkanı Richard L. Morningstar ve Tellurian LNG Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Anita Orban katıldılar.

Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar’ın dikkat çeken diğer açıklamaları şöyle: