Geçen yıl, zorlu piyasa koşullarında yüksek bir yatırım hacmi sağlayan EBRD, ekonominin toparlanmaya başlaması ile 2020 yılında Türkiye’deki yatırımını artırmak istiyor.

EBRD, yaptığı basın açıklamasında, 2019 yılındaki zorlu koşullara karşın 35 proje için 1 milyar € kredi ve özsermaye finansmanı sağladığını belirtti.

EBRD Türkiye Genel Müdürü Arvid Tuerkner, “Zor bir iş ortamında Türkiye’deki iş hacmimiz 2019 yılında bir önceki yıla göre aynı kaldı. Geçen yıl çeşitli sektörlerde 1 milyar Euro finansman sağladık ve müşterilerimize sorunsuz operasyonlar ve büyüme fırsatlarının peşinden gitme konusunda destek verdik. Yatırımımızın büyük çoğunluğu özel sektördeydi ve bunun yarısı Türkiye’nin küresel kalkınma hedeflerini hayata geçirme planı olan Türkiye’nin sürdürülebilirlik gündemini destekliyordu.” dedi.

Açıklamaya göre, EBRD’nin 2020 yılında sağlayacağı finansmanın büyük bir bölümünün 2019’da olduğu gibi Türk lirası olması bekleniyor. Banka, 2019 yılında şirketlerin kur risklerini azaltmalarına yardımcı olmak için finansmanının yaklaşık üçte birini yerel para birimi sağlamıştı.

EBRD, Enerjisa Enerji’ye TLREF endeksli kullandırılan 100 milyon ABD Doları değerindeki kredinin, Türkiye’deki sermaye piyasası iyileştirmelerine önemli bir katkıda bulunduğunu belirtti.

Geçen yıl Türkiye’deki 10. yılını kutlayan EBRD, 2009’dan bu yana Türkiye ekonomisinin çeşitli sektörlerine yaklaşık 12 milyar € yatırım yaptı. EBRD’nin 6.7 milyar €’ya ulaşan Türkiye portföyü, Banka’nın yatırım yaptığı 38 ekonomi arasında en büyüğü konumunda bulunuyor.
EBRD, geçen yıl bir jeotermal enerji santralinin genişletilmesini finanse etmiş ve ayrıca IC İçtaş Holding’in yenilenebilir enerji koluna yatırım yapmıştı.