Türk Akım Doğalgaz Boru Hattı’nın açılış töreninde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türk Akım-1 hattı üzerinden gelecek gazın Türkiye’ye, TürkAkım-2 üzerinden gidecek gazın ise Bulgaristan sınırından Avrupa’ya aktarılacağına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Alım terminalleri, kıyı geçişi, 930 kilometrelik deniz kısmı, 70 kilometrelik birinci kara bölümü ve 140 kilometrelik ikinci kara bölümünün inşaat çalışmaları planlanan takvimden daha önce tamamlanarak gaz akışına hazır hale getirildi. Projenin yapımı sırasında yerli ve milli üretimin teşviki amacıyla kara inşaatında kullanılan malzemelerin yüzde 98’i yurt içi üreticilerden temin edildi. Türk Akım’ın kara kısmını bir yıldan daha kısa sürede tamamlayarak vanaları açılmaya hazır hale getirdik. Türk Akım, ülkemizi doğalgazın ilk alıcısı konumuna yükselterek transit riskleri de ortadan kaldıracak. Böylece siyasi çalkantılar ve istikrarsızlıktan asgari derecede etkilenen enerji sektörüne doğru önemli bir yol katetmiş olacağız. Yeni bir tedarik hattını daha devreye alarak sistem esnekliğimizi de genişletmiş olacağız.”

Dönmez, yaklaşık 1.5 ay önce Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı’nın (TANAP) da devreye alındığını anımsatarak, Türk Akım’ın faaliyete başlamasıyla enerjide merkez ülke olma hedefine bir adım daha yaklaşıldığını dile getirdi.

Türkiye’nin doğalgaz şebekesinin günlük kapasitesinin 318 milyon metreküpe ulaştığını vurgulayan Dönmez, “Depolama tesislerimizin kapasite artışları, TANAP ve Türk Akım’ın tam kapasite çalışmasıyla bu rakam 2021 yılında inşallah günlük 450 milyon metreküpü aşacak.” diye konuştu.

Dönmez, Türkiye-Rusya enerji ortaklığının diğer önemli projesi Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ni de söz verdikleri şekilde devreye alacaklarını belirterek, “Ülkemizin yarım asırlık nükleer enerji hikayesinin köşe taşı olan Akkuyu, Cumhuriyetimizin 100. yılında faaliyete geçerek gurur abidelerimizden biri olacak.” ifadesini kullandı.