EPDK, EPİAŞ tarafından işletilen OTSP’de 7 güne kadar fiziksel teslim koşullu haftalık, hafta içi ve hafta sonu ürünlerin işlem görmesine imkan tanıyacak mevzuat değişikliği yaptı.

Doğalgaz piyasasına derinlik getirmeyi amaçlayan EPDK, organize toptan doğalgaz satış piyasası işletim usul ve esaslarında (PUE) kapsamlı değişiklik yaptı.

Yapılan değişikliklerle, organize toptan doğalgaz piyasasında (OTSP) 7 güne kadar fiziksel teslim koşullu haftalık, hafta içi ve hafta sonu ürünlerin işlem görmesine imkan tanındı. İşlemler, sadece takip eden hafta için yapılabilecek.

Hafta içi ürünleri, hafta sonu ürünleri ve haftalık ürünler en geç 1 Haziran 2020 tarihine kadar işleme açılacak. Kurul Kararı’nın diğer maddeleri ise 1 Mart 2020 tarihinde yürürlüğe girecek.

Fiziksel teslimli haftalık ürünlere ilişkin işlemlerin yılın ikinci yarısında başlamasıyla, çok kısa vadeli de olsa fiyat öngörülebilirliği için zemin oluşması ve fiyat risklerinin bir ölçüde azalması bekleniyor.

Diğer yandan EPDK, daha uzun vadeli ürünler için EPİAŞ ile çalışmalarını sürdürüyor. EPDK yetkilileri, aylık, çeyrek dönemlik ve yıllık vadeli ürünlere ilişkin düzenleme taslağını bu yıl içerisinde sektörün görüşlerine açmayı planlıyor.

Kurul kararına göre piyasa ileticisi EPİAŞ, haftalık ürünlere ilişkin çalışmaları ve gerekli yazılımı Haziran ayına kadar tamamlayacak.

EPDK, hafta içi ürününü, Pazartesi sabah 08:00’dan başlayıp, Cumartesi günü 08:00’da sona eren zaman diliminde teslimatı yapılan ürün olarak tanımladı.

Haftalık ürün ise Pazartesi sabah 08:00’da başlayıp, bir sonraki hafta Pazartesi günü 08:00’da sona eren zaman diliminde teslimatı yapılan ürün olarak tanımladı.

Hafta sonu ürünü ise Cumartesi sabah 08:00’da başlayıp, Pazartesi günü 08:00’da sona eren zaman diliminde teslimatı yapılan ürün olarak belirlendi.

Düzenleme ile Haftalık Referans Fiyat (HRF) tanımlaması da yapıldı. HRF, kesinleşmiş eşleşmelerin fiyatlarından ve teslim gününden hareketle belirli bir haftaya ilişkin tüm haftalık ürünlerin fiyatlarının ağırlıklı ortalaması olacak.