Foton Yazılım Teknolojileri ve Enerji Danışmanlığı A.Ş’nin Energy Web Foundation (EWF) ile ortak geliştirdiği blokzincir tabanlı yenilenebilir enerji sertifika ticareti platformu faaliyete geçiyor. Platform, yenilenebilir enerji üreticilerinin üretimlerini blokzincir ağı üzerinde I-REC standartlarında sertifikalandırmalarını, tüketicilerin ise bu sertifikaları platform üzerinden satın almalarını ve raporlayabilmelerini sağlıyor.

Kurucu ortakları arasında Sıla Duran ve Can Arslan’ın yer aldığı Foton, 2015 yılında yenilenebilir enerji sertifikalarının standartlarını belirlemek ve sertifikaların doğruluğunu denetlemek için kurulan I-REC’in sertifikalarını kullanacak.

GHG Protocol ve CDP tarafından kabul edilen I-REC sertifikaları, uluslararası sera gazı salım metodolojilerinde, yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji tedarik edildiğini ispat etmek için de kullanılabiliyor.

Tüketiciler ise I-REC sertifikasına sahip olduğunda, rekabet ettiği sektör dahilinde kurumsal sürdürülebilir standartlarını yükseltme ve çevreye duyarlılığını gösterme imkanına erişiyor. Tüketiciler, yenilenebilir enerji sertifikası satın alarak yenilenebilir enerji kaynaklarını da destekleyebiliyor.

Yenilenebilir enerji sertifikaları, elektrik tedarikinin yenilenebilir enerji kaynaklarından temin edildiğini ispat etmek için veriliyor. Sertifika, üretilen her birim enerjinin kaydını yapıyor ve bu kayıtların doğruluğunu denetliyor.

Foton yenilenebilir enerji sertifika ticareti platformunun lansmanı 21 Nisan 2020 tarihinde video konferansla yapılacak ve program saat 16:00’da başlayacak.

Programa, I-REC, EWF ve EW’nin yöneticileri ile birlikte Foton’un kurucu ortakları Can Arslan ve Sıla Duran konuşmacı olarak katılacak. Tüketicilere yönelik programın ardından, enerji şirketlerine yönelik ikinci lansman ise 28 Nisan 2020 tarihinde gerçekleştirilecek.