LNG talebi 2040 yılında iki kat aratarak 700 milyon tona yükselecek

Shell’in bugün açıklanan geleceğe yönelik değerlendirmeleri içeren raporunda sıvılaştırılmış doğalgazın (LNG) düşük karbonlu enerji ekonomisinin vazgeçilmez yakıtı olduğuna dikkat çekilerek talebin 2040 yılına kadar iki katına çıkacağı ve 700 milyon tona yükseleceği ifade edildi.

Küresel LNG talebi geçen yıl %12.5 artarak 359 milyon ton seviyesine yükseldi. Rapora göre LNG tüketiminde gelecek onlarca yıl boyunca en büyük payı Asya ülkeleri alacak. Güney ve Güneydoğu Asya ülkeleri tahminlere göre LNG talebindeki artışın yarısından fazlasını oluşturacak.

Royal Dutch Shell’de entegre doğalgaz ve yeni enerji kaynakları biriminin direktörü Maarten Wetselaar yaptığı açıklamada, “Doğalgaz elektrik ve elektrik üretimi dışındaki sektörlerde LNG ve doğalgaza olan talep artarak devam etti. Arz tarafında yapılan rekor düzeydeki yatırımlar bu en esnek ve temiz fosil yakıta olan giderek artan talebi karşılayabilecek” dedi.
Doğalgaz, kömüre kıyasla %45 ila %55 daha az sera gazı salıyor ve kömürün %10’u kadar hava kirletici içeriyor.

Rapora göre geçen yıl LNG arzı 40 milyon ton ile rekor seviyede arttı. Ayrıca doğalgaz sıvılaştırma kapasitesini 71 milyon ton artıracak rekor düzeyde yatırım başlatıldı.
Avrupa’nın LNG ithalatı %74 artarken, elektrik üretiminde kullanılan LNG’nin fiyatı kömürden