Türkiye’de faaliyet gösteren küresel şirketlerin sürdürülebilirlik hedefleri kapsamında öztüketimlerini karşılamaya yönelik yenilenebilir enerji yatırımları artarak devam ediyor. Basın kuruluşlarıyla paylaşılan açıklamaya göre, öztüketimini karşılamak üzere PepsiCo Türkiye, yatırımlarını artıran firmalardan biri oldu.

PepsiCo Türkiye, global olarak belirlenen %100 yenilenebilir enerji hedefi doğrultusunda Suadiye, Manisa ve Tarsus fabrikalarında yaptığı solar yatırımlarıyla, yıllık ortalama 2,120 MWh elektrik üretecek.

Açıklamaya göre, Türkiye’deki 6 fabrikasının tamamı ‘sıfır atı’k olarak faaliyet gösteren PepsiCo Türkiye, doğrudan operasyonlarında yenilenebilir enerji kullanımını artırmaya devam ediyor. Kuruluş, elektrik tüketiminin Suadiye fabrikasında %33’ünü, Tarsus fabrikasında ise %45’ini atık biyogaz ve solar enerjiden elde ediyor.

Son dönemde güneş enerjisi yatırımlarına hız veren şirket, Manisa fabrikasındaki solar enerji yatırımlarının da birinci fazını tamamladı. Aynı fabrikada solar enerjiye ilave olarak bu yıl açılacak biyogaz üretim tesisiyle, kullanılacak elektriğin %30’unun fabrikanın organik atıklarından elde edilmesi hedefleniyor.