Rolls-Royce, yeni nesil motorlarına yönelik düşük emisyon teknolojisi üzerindeki son testlerine başladığını açıkladı. Advance3 ve UltraFan® programlarında yer verilen teknolojiye sahip ALECSys (İleri Düşük Emisyonlu Yanma Sistemi) gösterim motoru, İngiltere’nin Derby şehrinde yer testlerine başladı.

Gaz türbinlerinden kaynaklanan emisyonların azaltılması, Rolls Royce stratejisinin ana parçalarından bir tanesi. Bu strateji ayrıca sürdürülebilir havacılık yakıtlarının (SAF) kullanımının artırılması ve yıkıcı tahrik mimarileri ile teknolojileri üzerine yapılacak yoğun araştırmaların desteklenmesini de kapsıyor.

Zayıf yanma sistemi, ateşlemeden önce yakıt ve hava ön karışımını iyileştirerek yakıtın daha eksiksiz bir şekilde yanmasını sağlıyor. Bunun sonucunda, daha düşük azot oksit (NOX) ve partikülat emisyonları ortaya çıkıyor.

İlk test serisine 2018’de başlanmış olup testlerin son aşamasında ise emisyon performansı, motor kontrol sistemi yazılımı ve fonksiyonel performansın test edilmesine odaklanılıyor.

Yapılan açıklamaya göre UltraFan Baş Mühendisi ve Başkanı Andy Geer konuyla ilgili şunları söyledi: “Havacılık endüstrisinin geleceğinin daha yüksek sürdürülebilirlikten geçtiğini ve bu testlerin bu hedefe yönelik yolculuğumuzda bize destek olacak en önemli öğelerden birisi olduğunu biliyoruz. Şimdiye kadar elde ettiğimiz sonuçlardan heyecan duyuyoruz. ALECSys’in ekstra neler sunabileceğini görebilmek üzere çalışmalar yapacağız.”

Rolls-Royce`un, gelecek yıl yer testlerine başlanacak olan UltraFan gösterim motoruna yönelik ilk parçaları oluşturmaya başlamasıyla testler de başlayacak. UltraFan, birinci nesil Trent motoruna göre yüzde 25 yakıt tasarrufu sunuyor.