Sanko Enerjiye ait Sanibey Barajı ve HES’i, salgına karşı almış olduğu önlemler sayesinde TSE tarafından verilen Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi aldı. Enerji IQ’ya iletilen basın açıklamasına göre Sanibey Barajı, enerji sektöründe bu belgeyi alan ilk işletme oldu.

TSE tarafından yayınlanan Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzundaki koşulları sağladığı için başvurusu kabul edilen Sanibey Barajı, TSE yetkilileri tarafından kapsamlı bir incelemeye tabi tutuldu. Yapılan değerlendirmeler sonrasında, Sanibey Barajının iş süreçlerini kılavuzda yer alan standartlara uygun olarak yürüttüğü tespit edildi. TSE’nin bu tespit ve onayının ardından Sanibey Barajı, TSE’nin uluslararası kalite belgesi niteliğindeki Covid-19 Güvenli Üretim Belgesini almaya hak kazandı.

Adana’da Seyhan Nehri üzerinde hizmet veren Sanibey Barajı ve HES’i 310 MW kurulu güce sahip.

Sanko Enerji, altı HES, iki RES ve üç JES ile yaptığı 1.5 milyar dolar yatırımla, toplam 725 MW kurulu güce sahip. Yapılan açıklamaya göre şirket, halihazırda devam eden 200 milyon dolarlık ilave yatırımla kapasitesini 900 MW’a çıkaracak.