1 Ocak 2020 itibarıyla Türkiye ve Türkiye üzerinden Bulgaristan’a doğalgaz tedarik etmeye başlayan Türk Akım’ın açılış töreni, İstanbul’da üst düzey katılımla gerçekleştirildi. Etkinlikte, doğalgaz ile ilgili ticari konulara yönelik herhangi bir açıklama yapılmadı.

Türk Akım Doğalgaz Boru Hattı’nın açılış töreni İstanbul’da Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Törende, liderler tarafından doğalgaz ile ilgili ticari konulara yönelik herhangi bir açıklama yapılmadı.

Etkinliğe, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borissov, Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Aleksey Miller katıldı.

Gazprom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Türk Akım CEO’su Oleg Aksyutin ve BOTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Burhan Özcan da etkinlikte uydu bağlantısı aracılığıyla yer aldı.

Rusya Devlet Başkanı Putin, yıllık 31.5 bcm doğalgaz taşıma kapasitesi olan boru hattı ve Türkiye ile yürütülen çalışmalar için “Rusya ile Türkiye arasındaki işbirliği adım adım gelişiyor” dedi.

Putin projenin sadece Türkiye ekonomisine değil, Doğu Avrupa ülkelerinin ekonomilerine de olumlu katkı yapacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise konuşmasında TürkvAkım boru hattı projesini “Türkiye ve Rusya işbirliğinin son nişanesi” dedi.

Erdoğan, “Enerji alanındaki işbirliğimiz her türlü sınamayı, diğer alanlarda olduğu gibi başarıyla atlatmıştır… Fikir ayrılıklarımızın, ortak çıkarlarımızın önüne geçmesine izin vermedik” diye konuştu.

Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Aleksey Miller, “Türk Akım’ın devreye alınması tarihi bir olay. Öncelikle, Mavi Akım’ın ihracat kapasitesine Türk Akım’ın da eklenmesiyle Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu Rus doğalgazı, tamamı herhangi bir transit güzergaha ihtiyaç kalmaksızın doğrudan tedarik edilebilecek. İkincisi, Rus doğalgazının boru hattı aracılığıyla Avrupa’ya iletimi için yeni ve güvenilir bir rota sağlanmış oldu. Bütün bunlar, kuşkusuz Türk ve Avrupalı ticaret ortaklarımızla olan işbirliğimizi üst seviyeye taşıyacak ve bölgenin enerji güvenliğinin arttırılmasına katkıda bulunacak” ifadelerini kullandı.

Türk Akım, Rusya Birleşik Doğalgaz İletim Sistemi’nin parçası olan ve Anapa bölgesinde bulunan 224 MW kapasiteli Russkaya Kompresör İstasyonu’ndan başlıyor. Tesis, doğalgazın Türkiye kıyısındaki Alım Terminali’ne kadar 930 kilometre boyunca iki hat üzerinden taşınması için gerekli basıncı sağlıyor.