BOTAŞ tarafından yayınlanan duyuruda, 27 Temmuz 2020 (dahil) – 10 Ağustos 2020 (dahil) tarihleri arasında 15 gaz günü sürecek planlı bakım-onarım çalışmaları nedeniyle, Kıyıköy ve Malkoçlar giriş noktalarından BOTAŞ iletim şebekesine doğalgaz teslimatı yapılmayacağı belirtildi.

Planlı bakım ve onarım çalışmalarının, Balkan Transit Doğal Gaz Boru Hattı ve Güney Akım Transit Doğal Gaz Boru Hattı Ticari Operatörü Gazprom Export LLC ve iletim operatörü South Stream Transport BV (SSTTBV) ile varılan mutabakat çerçevesinde yapılacağı belirtildi.

BOTAŞ’ın açıklamasında, söz konusu çalışmalar süresince iletim şebekesi arz talep dengesinde herhangi bir olumsuzluk öngörülmediği de kaydedildi.

Türk Akım ve gaz akışının yapılmadığı Malkoçlar giriş noktasındaki bakım ve onarım, özel sektör tedarikçilerin BOTAŞ’ın Haziran ayı başındaki tarife indirimi sonrasında yakaladığı ticaret olanaklarının arttığı bir döneme denk geliyor. Bakım süresince tedarikçilerin ve tüketicilerin doğalgaz taleplerini OTSP’den gaz alarak karşılaması ve buradaki işlem hacminin belirgin şekilde yükselmesi bekleniyor. BOTAŞ’ın izleyeceği teklif stratejisi de burada oluşacak fiyatlar açısından büyük önem taşıyacak.