EPDK, Vadeli Elektrik Piyasası (VEP) İşletim Usul ve Esasları’nda değişiklik yaparak düzenlemenin yürürlük tarihini 1 Aralık 2020 tarihinden 1 Haziran 2020 tarihine erteledi. Böylece EPİAŞ tarafından işletilecek VEP’in bu yıl sonunda değil, gelecek yıl ortasında açılmasına karar verilmiş oldu. EPDK’nın ertelemeye ilişkin Kurul kararı, 20 Kasım Resmi Tarihli Resmi Gazetede yayınlandı.
VEP’teki ertelemenin, bu yıl sonuna kadar yayınlanması beklenen Vadeli Doğalgaz Piyasası (VGP) İşletim Usul ve Esasları’nın da yürürlüğe gireceği tarih üzerinde etkisi olması beklenmiyor.
EPİAŞ, internet sitesinden yaptığı açıklama ile VEP’in yazılımı ve kalite testlerinin tamamlandığını, ancak pandemi nedeniyle teminat, temerrüt ve uzlaştırma modüllerinin bir kez daha hassasiyetle gözden geçirilmesine ihtiyaç duyulduğunu belirtti.
EPİAŞ, yapılan bu hassas çalışma ile birlikte Aralık 2020’den itibaren sanal uygulamaların başlatılması planlandığını da duyurdu.

Piyasa İşleticisinin açıklamasına göre 15-31 Aralık 2020 tarihleri arasında piyasa katılımcıları sanal ortamda işlemlerini yapabilmek için kayıtlarını gerçekleştirebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir